Καλημέρα σε όλους.

Θέλω να ετοιμάσω μια λίστα με τις ραδιοφωνικές εκπομπές που έχουν σχέση με το Blues στην Ελλάδα.

Ήδη έχουμε δυο παραγωγούς κοντά μας. Θα ήθελα σε απάντηση σε αυτή τη δημοσίευση όσοι έχετε (ή γνωρίζεται για) κάποια εκπομπή να μου δώστε τα βασικά της στοιχεία.

Ήτοι:

  • Πόλη/Περιοχή
  • Σταθμός
  • Συχνότητα
  • Ημέρες και ώρες
  • Παραγωγός
  • Περιγραφή
  • Website URL
  • URL για ακρόαση μέσω Internet

Στην παραπάνω λίστα τα έντονα είναι υποχρεωτικά ενώ τα τα πλάγια είναι προαιρετικά στοιχεία.

Θα συγκεντρώσω αυτές τις πληροφορίες στο Info και θα δω πως μπορούμε να βάλουμε και reminders για όσους το επιθυμούν να λαμβάνουν με IM ή μέσω
του site.

Γιάννης

Views: 1788

Reply to This

Replies to This Discussion

Πόλη/Περιοχή: ΠΑΤΡΑ & ΝΟΤΙΟΔΥΤΙΚΗ ΕΛΛΑΔΑ
Σταθμός: UPFM Μεταδίδεται απο τις συχνότητες της ΕΡΑ-ΠΑΤΡΑΣ
Συχνότητα: 92,5 - 89,9 - 93,9 MHz
Ημέρες και ώρες: ΚΑΘΕ ΠΕΜΠΤΗ, 15:00-16:30
ΤΙΤΛΟΣ ΕΚΠΟΜΠΗΣ: "ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΝΤΑΙ"
ΠΑΡΑΓΩΓΟΙ: ΚΩΣΤΑΣ ΔΙΠΛΑΣ & ΣΤΡΑΤΟΣ ΜΑΡΙΝΟΣ
ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ:
Blues, Jazz, Soul, Rhythm & Blues, Funky, Rock, World.
Παρουσίαση μουσικών κομματιών που δεν παίζονται συχνά, και που συχνά "δεν παίζονται", με έμφαση στους δεσμούς και στις συγγένειες ανάμεσα στα προαναφερόμενα μουσικά είδη, τόσο μεταξύ τους όσο και με το κοινωνικό-πολιτισμικό πλαίσιο στο οποίο έχουν δημιουργηθεί και εξελίσσονται.
Website URL Εκπομπής: CDplus Blog http://cdplus.wordpress.com/category/%ce%a1%ce%b1%ce%b4%ce%b9%cf%8c...
Website URL Σταθμού: UPFM http://upfm.upatras.gr/
URL για ακρόαση μέσω Internet: ΑΠΟ UPFM ή ΑΠΟ CDPLUS
Για επικοινωνία κατά τη διάρκεια της εκπομπής:
SMS στο 4160 με χρέωση απλού μηνύματος γράφοντας: up αφήνοντας ένα κενό και το μήνυμα σας.
Ακούτε ραδιόφωνο. Δεν λερώνει τα χέρια, δεν κουράζει τα μάτια.
Χαιρετώ
Κώστας
Ευχαριστώ πολυ Κώστα...
Website URL Εκπομπής (ορθό link): CDplus Blog
Πόλη/Περιοχή: Τρίπολη νομός Αρκαδίας και όμοροι Νομοί (όπου επιτρέπει το σήμα)
Σταθμός: Δημοτική Ραδιοφωνία Τρίπολης
Συχνότητα: 91,5 FM
Ημέρες και ώρες: Δευτέρα 8 - 9 το βράδυ
Παραγωγός: Παναγιώτης Μαρινόπυλος + Guests
Περιγραφή: Blues, Rythm n' Blues, Electric Blues, Acoustic Blues, Oldies, Bluegrass, Country-Western, Folk, Americana, Jazz, Soul, Funk, Rock n' Roll, Rockabilly ktl....
Σε γενικές γραμμές παρουσιάζεται το ευρύ φάσμα της Βlues μουσικής και τα παρακλάδια της (ανάλογα πάντα με τις "διεστραμμένες" διαθέσεις του παρουσιαστή), μέσα από παλίες και σπάνιες ηχογραφήσεις, μέχρι σημερινές και χιλιοπαιγμένες με τον ανάλογο πάντα σχολιασμό, μικρές εκπλήξεις και πλούσια δώρα(Χα!). Προλάβετε!
Website URL: www.drt915.gr
URL για ακρόαση μέσω Internet: www.drt915.gr / www.e-radio.gr/locations/peloponnesus.asp
Αυτά προς το παρόν . Πάνος.
Thanks Πάνο...
Λοιπόν. Έφτιαξα μια σελίδα με τίτλο "Blues Radio" στο "Rambling" και έχω βάλει τα στοχεία που μου δώσατε για τις εμπομπές σας.

Θα προσθέσω και όποια άλλη εκπομπή για την οποία θα μας δώσουν στοιχεία οι παραγωγοί της στο μέλλον. Ήδη είναι ο Μύθος εδώ, ο οποίος όμως δεν μας έχει πει ακόμη κάτι και δεν ξέρω αν έχει καν Blues εκπομπή. Ελπίζω να μας δώσει και ο Η. Ζάικος στοιχεία για την δικιά του εκπομπή και γενικά πιστεύω ότι θα τις μαζέψουμε όλες σιγά σιγά ώστε να ξέρουμε που και πότε να ακούμε.

Ευχαριστώ με την ευκαιρία τον Πάνο (panos_m) που ανεβάζει κάποιες από τις εκπομπές του στο Blues.Gr για να μπορούμε να της ακούμε και "εκτός αέρα". Ελπίζω να έχουμε τη χαρά να ακούμε κι άλλες εκπομπές από άλλους παραγωγούς στο μέλλον.

Αν γνωρίζεται κάτι για το Blues στο Ελληνικό ραδιόφωνο παρακαλώ να το αφήσετε ως σχόλιο στην σελίδα του ραδιοφώνου ώστε να ενημερωνώμαστε και να φτιάξουμε σιγά σιγά το σχετικό υλικό.

Σε αναμονή των επόμενων λοιπόν...
Καλή ακρόαση...

Γιάννης
Υπάρχει πλέον μια σελίδα στο Rambling η οποία έχει στοιχεία για τις ραδιοφωνικές εκπομπές Blues στην Ελλάδα για τις οποίες μου έχετε δώσει στοιχεία. Όσες εκπομπές ανεβαίνουν σε playlist στο site μπορείτε να τις βρίσκετε και να τις ακούτε και εκεί. Δείτε την σελίδα εδώ.
Γιαννη γεια σου
Ειμαι νεο μελος του blues.gr ειμαι 50 ετων και εξωτερικος συνεργατης του Δημοτικο Ραδιοφωνο Πολυγυρου σε παρακαλω να συμπεριλαβεις και την εκπομπη μου στην λιστα των ραδιοφωνων.

Πολη/Περιοχη - Πολυγυρος Χαλκιδικης
Σταθμος - Δημοτικο Ραδιοφωνο Πολυγυρου
Συχνοτητα- 90,8 FM
Ημερες/ωρες - Δευτερα και Πεμπτη 9-11 το βραδυ
Παραγωγος -Αγγελος Πατρωνης
Τιτλος εκπομπης- Story teller (blues jazz classic rocks) ΑΥΣΤΗΡΩΣ.
Διαδικτυο e radio και επιλογη Δημοτικο Ραδιοφωνο Πολυγυρου.(απο 01-02-09 με συνεχεις βελτιωσεις)
Ιστοσελιδα Δημου Πολυγυρου.

Με εκτιμηση
Α.Πατρωνης
Εννοείται φίλε μου! Το πρόσθεσα ήδη! Αν θέλεις στείλε μου δυο λογάκια για την εμπομπή να τα βάλω κι αυτά. Ρίξε μια ματιά στη σελίδα και θα δεις πως γράφουμε μια παραγραφούλα από τον παραγωγό για τις άλλος εκπομπές που έχουμε εκεί.

Καλώς ήλθες στην παρέα μας.
Γιννη γεια σου,

Κατ αρχην θελω να σε ευχαριστησω για τν αμεση ανταποκρηση σου στο αιτημα μου να συμπεριλαβεις την εκπομπη μου στην λιστα των ραδιοφωνων που στο προγραμα τους εχουν εκπομπες με blues-jazz etc

Ομως προσεξα οτι στην θεση του παραγωγου αναφερεις προφανως απο λαθος τον κυριο Ζαικο και οχι τον Α.Πατρωνη.
Θ αθελα να σε παρακαλεσω να κανεις την διορθωση και για αυτο να σε ευχαριστησω. Θα επανελθω συντομα με νεα τηλεφωνα και τροπους επικοινωνιας με τον σταθμο και την εκπομπη.

Με εκτιμηση
Α.Πατρωνης
Πόλη: Μεσολόγγι και Δυτική-Νοτιοδυτική Ελλάδα
Σταθμός: Ραδιοφωνικός Σταθμός Ιερής Πόλης Μεσολογγίου
Συχνότητα: 92 FM
Ημέρες και ώρες: Κάθε ΚΥΡΙΑΚΗ 21:00-22:00
Τίτλος Εκπομπής: ''ΟΙ ΔΡΟΜΟΙ ΤΟΥ BLUES"
Παραγωγός: Σπύρος "Funnyboy" Μπάρλας
Περιγραφή: Από Charlie Patton μέχρι Bob Brozman και από Sonny Terry μέχρι Gary Smith
Web Site: http://www.mesradio92.gr
Για
samos-samou
midnight blues
www.teosam.com
24h net live amateur radio
blues blues blues sat-sun afternoom rock.

xeretw,kai tkxs ston yanni

RSS

social media

Members

© 2024   Created by Michael Limnios Blues Network.   Powered by

Badges  |  Report an Issue  |  Terms of Service