Λίγο πολύ, όλοι ξεχωρίζουμε κάποιους καλλιτέχνες από τους υπόλοιπους, όχι απαραίτητα λόγω φήμης ή δεξιοτεχνίας αλλά απλά επειδή μας αρέσει περισσότερο η μουσική τους.
Ας αρχίσω λοιπόν εγώ:

Muddy Waters....μπορώ να πω ότι ακόμα δεν έχω ακούσει ακόμα blues που να μου αρέσουν περισσότερο.

John Lee Hooker....πιο "boogie" μουσική, ότι πρέπει για να κρατάει καλά τα κέφια στο γραφείο

Howlin' Wolf..... για τη φωνή του και μόνο :)

Βlues Brothers.....μουσική που μου φτιάχνει το κέφι. Ειδικά το Rubber Biscuit.

Blues Traveler.....επίσης, ωραία jam blues με απίστευτη φυσαρμόνικα

Johnny Lang.....πιο pop-blues αλλά πολύ καλή φωνή

Views: 1269

Reply to This

Replies to This Discussion

Θα μπορούσε κανείς να μιλά για ώρες ή ευστοχότερα να γράφει λίστες και λιστες σπουδαίων ή αγαπημένων μουσικών.Κριτήριο δικό μου είναι κυρίως η μουσική, τα blues εν προκειμένω και παρεπιμπτόντως η δεξιοτεχνία κλπ. Αφού διάβασα και τις λοιπές τοποθετήσεις διέγνωσα μια έλλειψη αναφοράς στις απαρχές, στις ρίζες, στους πρωτοπόρους αν θέλετε των blues οι οποίοι, αν μη τι άλλο, συνετέλεσαν στη "μορφοποίηση" της μουσικής που έμελλε να συγκλονίσει, να εμπνεύσει, να ψυχαγωγήσει...... Ίσως και γιατί οι αναφορές σε ονόματα βιτρίνες, όπως του BBK, του SRV, του Eric Clapton κλπ ήδη υπάρχουν και θα υπάρξουν και στο μέλλον, όχι άδικα, αφού και σπουδαίοι μουσικοί υπήρξαν και είναι, αλλά κυρίως επειδή ενίσχυσαν την εμπορικότητα ενός "προιόντος" που τουλάχιστον τις τελευταίες δεκαετίες δεν ήταν ποτέ της μόδας.
Έτσι ενδεικτικά παραθέτω τα εξής ονόματα : W.C. Handy, Charley Patton, Robert Johnson, Blind Lemon Jefferson, Blind Blake, Son House, Sony Boy Williamson, "Ma" Reiney, Bessie Smith και τόσοι άλλοι και άλλες. Σε ότι αφορά στο ηλεκτρικό και όχι μόνο blues ονόματα μου έρχονται στο μυαλό: Elmore James, T-Bone Walker, Muddy Waters, Willie Dixon. Να μην ξεχάσω τον Albert King που καίτοι στα γεράματα με στεναχώρησε λίγο, βλέπε συνεργασίες με Gary Moore, πάντως μου χάρισε μια δισκάρα "born under a bad sighn" και το καλύτερο live που έχω δεί στη ζωή μου, αν και δεν εχω δει πολλά είναι η αλήθεια. Επίσης να μην ξεχάσω 2 λευκούς που δεν είδα τα ονοματά τους ακόμα: Johny Winter, Jeff Healey.
Μιας και πιάσαμε γενικότερα τα albums να πω κι εγώ τα δικά μου:

Led Zeppelin - Led Zeppelin IV
Rainbow - Ritchie Blackmore's Rainbow
Rainbow - Rising
AC/DC - Let There Be Rock [με το Back In Black πολύ κοντά]
Τhe Who - Who's Next
Deep Purple - Machine Head
Black Sabbath - Heaven & Hell [έχω μία γενικότερη τρέλλα με τον Dio]
The Blues Brothers - Soundtrack
John Lee Hooker - Blues Before Sunrise
Clint Mansell - The Fountain Soundtrack
να'το! αποκαλύφθηκαν κι άλλοι κρυπτοχαρντροκάδες μεταμφιεσμένοι σε μπλουζίστες εκτός από μένα! σ. Nighteyes, ζητωκραυζάζω τις επιλογές σου, με εξαίρεση τους Rainbow όπου χειροκροτώ χλιαρά από ευγένεια και τους Led Zeppelin όπου κοιτάζω από το παράθυρο αδιάφορα. Αλλά τώρα που βλέπω μπροστά μου τον τίτλο Heaven and Hell μου έρχεται να το ξανακούσω επιτόπου για τρισχιλιοστή φορά. Go down!

Επ! Σύντροφε Στεφανάκη! Μην ακούω περίεργα σχόλια για τους Led Zeppelin γιατί αναστατώνομαι... Από όλη τη λίστα του Nighteyes οι πιο ποτισμένοι στο Blues είναι οι Zeppelin... Ακόμα πιο πολύ κι απ' τον John Lee Hooker αν μου επιτραπεί
η παράδοξη αυτή υπερβολή...

Όταν άκουγα μανιωδώς Zeppelin πιτσιρικάς, νόμιζα ότι το Blues ήταν αυτό που
χορεύαμε στα parties πιασμένοι από τον ώμο και τη μέση αντίστοιχα με τα
κοριτσάκια... Όταν μεγάλωσα, κατάλαβα πως ό,τι μου άρεσε στο rock τόσα χρόνια,
ήταν Blues....

Τον δε Jimmy Page, μπορώ να τον ξεχωρίσω ακούγοντάς τον, ακόμα κι αν παίζει στο
βάθος ανάμεσα σε 100 κιθάρες και να σου πω "ωπ! εδώ παίζει κι ο Jimmy..." ;-)

Κάποιος κάπου ρώταγε εδώ στα φόρουμ ή στα page comments κάποιον, τι να παίξει σε
blues με ανοιχτά κουρδίσματα... Έχουν σε κάθε δίσκο οι Zeppelin από ένα
απίστευτο κομμάτι με ανοιχτό κούρδισμά σε ακουστικές... Κάποτε τα έπαιζα όλα...
Τώρα έχω αρχίσει να γερνάω.. Είναι όμως καταπληκτικά...

Αυτά!

λοιπόν, Γιάννη, σκέφτομαι τόσο καιρό τι κακία να σου γράψω για τους Led Zeppelin, που να είναι και αρκούντως κόσμια, αλλά η φαντασία μου έχει στερέψει. Γι' αυτό, ορμώμενος από την αναφορά σου στο ακροατήριο που νομίζει ότι μπλουζ είναι αυτό που χορεύαμε στα πάρτυ με τα κοριτσάκια, ξαναχτυπάω με νέο Τοπ 10.

ταράν τατάααααν ... οι 10 χειρότερες ροκ μπαλάντες:

Always somewhere - Scorpions
When the smoke is going down - Scorpions
Wind of change (ψυχροπολεμικό ανοσιούργημα) - Scorpions
Holiday - Scorpions
Nightmare - Michael Schenker Group (και παρά το γεγονός ότι παίζει ο ένας από τους τρεις καλύτερους ροκ κιθαρίστες)
Catch the rainbow - Rainbow
Soldier of fortune - Deep Purple
Free Bird - Lynyrd Skynyrd (κι ας γίνεται γρήγορο)
Is this love - Whitesnake ......................................ΚΑΙ, LAST BUT NOT LEAST:
STAIRWAY TO HEAVEN - LED ZEPPELIN

Σίγουρα ξεχνάω πολλές αλλά η αφηρημάδα μου τον τελευταίο καιρό έχει επιδεινωθεί.
Του οποίου Stairway To Heaven η εισαγωγή είναι κλεμένη από τους Spirit και το υπέροχο "Taurus"
Στεφάνακα για το stairway θα τα ψιλοχαλάσουμε (ανήκει στα "τραγούδια που δεν βαρέθηκα ποτέ να ακούω"), αλλά θα συμφωνήσω μαζί σου για το σούργελο που λέγεται Scorpions -- νούμερο ένα στη λίστα με "συγκροτήματα που ούτε το πέρασμα του χρόνου δεν με έκανε να ανεχτώ!"
χμμμ... έχω ακούσει ελάχιστα Spirit. Θα ψάξω να το βρω αυτό το τραγούδι.
όσο για τους Scorpions, για να είμαστε και δίκαιοι, ήταν καλοί όσο έπαιζε μαζί τους ο μέγιστος παικταράς Uli Roth. ακόμα και το In trance ακούγεται κι ας είναι μπαλάντα. Είναι καλοί και στον πρώτο δίσκο, με τον άλλο επίσης μέγιστο παικταρά. κι όλα αυτά παρά την ατυχή επιλογή να έχουν τραγουδιστή τον Meine (ακόμα κι η δική μου φωνή μου αρέσει περισσότερο).
λοιπόν, μια και πιάσαμε τις ροκ μπαλάντες, κάπου έχω ακούσει το εξής: ο κιθαρίστας της καλύτερης ροκ μπάντας όλων των εποχών, όταν ρωτήθηκε από δημοσιογράφο "πες μου ένα πράγμα για το οποίο είσαι περήφανος για το συγκρότημά σου" αυτός απάντησε "δεν έχουμε παίξει ούτε μια μπαλάντα"!
μαζί με τις ευχές μου για τις άγιες μέρες και την ονομαστική εορτή των γιώργηδων, αρπάζω αμέσως την ευκαιρία και παρουσιάζω το νέο μου

Τοπ 10 - τα τραγούδια που δεν βαρέθηκα ποτέ ν' ακούω:

Who do you love - Quicksilver Messenger Service
Proud Mary - Creedence Clearwater Revival
Natural thing - UFO
Lucifer Sam - Pink Floyd
Lost John - Lonnie Donegan
Bad Penny - Rory Gallagher
Philby - Rory Gallagher
Going to my hometown - Rory Gallagher
Paris, Texas - Ry Cooder
Weepin' willow blues - Bessie Smith
Caroline - Status Quo
Ridin' on the L'n'N - Nine Below Zero
Staying alive - Bee Gees
Long stick goes boom - Krokus
Το τελευταίο Ζεϊμπέκικο στην Αθήνα - Τζίμης Πανούσης
Hell ain't a bad place to be - AC/DC
Stuck in the middle with you - Jeff Healey
Parisienne walkways - Gary Moore
Killed by death - Motorhead
California uber alles - Dead Kennedys
Joe Hill - Joan Baez
Up on Cripple Creek - The Band
The weight - The Band

... όπα! πήρα φόρα και πάω ήδη για Τοπ 110. σταματάω.
Jimi Hendrix, Roy Buchanan, Johnny Winter,Muddy Waters, BB King, Albert King,Albert Collins,Buddy Guy,Freddie King, Elmore James,J.B.Hutto,T-Bone Walker,Robert Jonhson,Lonnie Jonshon Bukka White, Charley Patton,Bob Brozman, John Lee Hooker Danny Gatton,Stevie Ray Vaughan, Walter Trout, ZZ Top(Bill Gibons),Jimmy Page,Jeff Beck, Frank Marino, Uli Jon Roth, Andrew Latimer

αυτοι ειναι μερικοι κιθαριστες που μου αρεσουν παρα πολυ!
η μεγαλη μου αγαπει ειναι κ οι Jethro Tull(ουσιαστικα χαρης τον Ian ασχοληθηκα με την μουσικη)
ο πρωτος δισκος ειναι κ blues! :)
Aπαντώ γενικώς κι αορίστως προς το παρόν ενώ υπόσχομαι να επανέλθω καταθέτοντας προσωπικές απόψεις και εμπειρίες
JIMMY PAGE Δυστυχώς είναι ο μόνος μεγάλος κιθαρίστας που δεν έχω δει ακόμη λάιβ για τον jimmara λοιπόν ένα πολύ χαριτωμένο καρτουνάκι είπε κάποτε
Ο ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ ΚΛΕΦΤΗΣ ΤΩΝ ΜΠΛΟΥΖ ΠΟΥ ΠΑΤΗΣΕ ΠΟΤΕ ΣΤΗΝ ΓΗ ΕΙΝΑΙ Ο.....JIMMY PAGE>> εννοώντας φυσικά πόσο ήταν είναι και θα είναι επηρεασμένος από τα μπλουζ ο παμέγιστος αυτός μουσικός
STEVIE RAY VAUGHAN Ευτυχώς για μας και δυστυχώς για αυτούς SRV ήταν μόνο ένας.....
JOHN LEE HOOKER
MUDDY WATERS
HOWLIN' WOLF
ELMORE JAMES
SKIP JAMES
ALBERT KING
SONNY BOY WILLIAMSON II
+
CREAM
DEREK AND THE DOMINOS
LED ZEPPELIN
RORY GALLAGHER
JIMI HENDRIX

RSS

social media

Members

© 2024   Created by Michael Limnios Blues Network.   Powered by

Badges  |  Report an Issue  |  Terms of Service