Είναι διάφορα θέματα "ανοικτά" σε σχέση με το blues.gr και την "παρέα" που φτιάχνουμε εδώ. Δεν τα έχω ξεχάσει ή παραμελήσει. Μερικά πράγματα πρέπει και να ωριμάζουν λίγο πριν αρχίσουν να συζητούνται. Αποφάσισα να παραθέσω κάποια από αυτά εδώ ώστε να τα μοιραστώ μαζί σας και να δω κι από εσάς προς τα που θα πάει η συζήτηση και τι από όλα αυτά θα προχωρήσει και τι ενδεχομένως θα ξεχαστεί.

Σε σχέση με το ίδιο το site:

Μέσα στο μήνα περιμένω ένα update στην πλατφόρμα πάνω στην οποία τρέχει το site (Ning) το οποίο περιλαμβάνει δύο σημαντικά κατά την άποψη μου πραγματάκια:

  1. Events Calendar
    Το ημερολόγιο θα χρησιμοποιηθεί για να ανακοινώνονται τα gigs με ένα πιο οργανωμένο τρόπο από αυτόν που έχουμε ως σήμερα. Δεν έχω δει ακόμα τις δυνατότητες που θα έχει το τελικό προϊόν αλλά το περιμένω από μέρα σε μέρα. Ελπίζω ότι εκεί θα μπορούμε να βάλουμε και επαναλαμβανόμενα events όπως εκπομπές στο ραδιόφωνο κλπ.
  2. Wiki
    Λογικά οι περισσότεροι δεν ξέρετε τι είναι ένα wiki οπότε ας πούμε ότι είναι μια εφαρμογή πάνω στην οποία μπορούμε να στήσουμε περιεχόμενο για το site που τελικά θα μπορεί να είναι ας πούμε κάτι σαν μια "εγκυκλοπαίδεια. Όποιος έχει διάθεση μπορεί να διαβάσει τι είναι ένα wiki εδώ. Το περιεχόμενο που έχω ως τώρα βάλει στο "info" θα μεταφερθεί στο wiki. Και θα μπορείτε να προσθέτετε πράγματα κι εσείς εκεί.

Επίσης η νέα version θα σας δίνει περισσότερες δυνατότητες να διαμορφώσετε τη σελίδα σας όπως θέλετε και διάφορα άλλα τέτοια κολπάκια.

Ένα άλλο θεματάκι που έχω σε εκκρεμότητα (και ίσως κακώς περιμένω το wiki για να το ξεκινήσω), είναι το θέμα της καταγραφής κάποιων guidelines για το πως θα χρησιμοποιούμε το site. Το θίγω εδώ γιατί με έχει απασχολήσει αρκετές φορές ως τώρα. Κυρίως με αφορούν θέματα που έχουν να κάνουν φυσικά με την "ευπρέπεια" μας και την γενική εικόνα που δίνουμε σαν σύνολο στα μέλη και τους επισκέπτες μας, αλλά και ακόμη περισσότερο θέματα περιεχομένου και πιθανής παραβίασης των πνευματικών ή άλλων δικαιωμάτων τρίτων. Θα το φτιάξω κι αυτό άμεσα. Πάντως έχετε το νου σας ως τότε γιατί εδώ μαζευόμαστε για να περάσουμε όμορφα και να μάθουμε πράγματα. Δεν θέλουμε να πλακώσουν τίποτα δικηγόροι και να κλείσουν το site μόνο και μόνο για να δούμε ένα ακόμα βιντεάκι που θα μπορούσαμε στο κάτω κάτω να το δούμε και με ένα απλό link στο youtube.

Σε σχέση με τις δραστηριότητές μας:

Έχει συζητηθεί η ιδέα να οργανώσουμε μια πρώτη "φυσική" συνάντηση των μελών του blues.gr κάπου για να γνωριστούμε (όσοι δεν γνωριζόμαστε) κι από κοντά και για να περάσουμε ωραία γενικά. Είναι ένα θεματάκι που πρέπει να το οργανώσουμε και όλοι είναι ανοικτοί σε ιδέες.

Έχει προταθεί επίσης να ζητήσουμε από τον Michael Dotson και άλλους prominent μπλουζίστες στη χώρα να οργανώσουμε ένα ή περισσότερα sessions όπου θα μπορούμε να πάμε και να μάθουμε πράγματα για το blues και την τεχνική τους από αυτούς. Κι αυτό είναι μια ιδέα που θέλει προώθηση. Ειδικά για τον Michael που τον ρώτησα μπορώ να σας πω ότι το άκουσε με ενδιαφέρον.

Σαν χώρος για τέτοιες συναντήσεις έχει προταθεί πολλάκις το Blues στην Πανόρμου. Δεν έχω καμία αντίρρηση αλλά προφανώς το θέμα του χώρου είναι ανοικτό. Θα πρέπει να το συζητήσουμε και με τον Νίκο στο Blues για να δούμε πως το βλέπουν και τα παιδιά εκεί. Ιδέες και γι' αυτό το θέμα ευπρόσδεκτες.

Αυτά προς το παρόν. Σίγουρα κάτι ξεχνάω αλλά θα ο συμπληρώσω μόλις "μου έρθει". Περιμένω σκέψεις, ιδέες, απόψεις, προτάσεις κλπ...

Γιάννης

Views: 172

Reply to This

Replies to This Discussion

Γιάννη γειά σου
Πολλά, πολλά, πολλά συγχαρητήρια να υλοποιήσεις έναν χώρο που επιτέλους θα ενώσει τους φίλους του Blues στην Ελλάδα και θα δίνει την δυνατότητα να παρακολουθούμε τα τεκταινόμενα που έχουν σχέση με το blues.
Δεν ξέρω κατά πόσο θα ήταν δόκιμο και εφικτό να μοιραζόμαστε την δισκογραφία μας μέσω του site.
Για παράδειγμα, έχω τεράστια δισκογραφία και δεν θα με πείραζε καθόλου να λαμβάνω requests για κάποιο δίσκο και να παραπέμπω σε κάποιο link από όπου θα μπορούσε κάποιος χρήστης να το κατεβάσει.
Ευχαριστώ για την φιλοξενεία, προσδοκώ να τα λέμε συχνά!
Δημήτρη η ιδέα σου είναι καλή.

Όμως δεν μπορεί να υλοποιηθεί "ολόκληρη". Αυτό που δεν μπορούμε να κάνουμε είναι να ανεβάζουμε (και ουσιαστικά να διανέμουμε) τραγούδια τρίτων. Αν κάποιος θέλει να ανεβάσει τα δικά του κομμάτια τότε δεν υπάρχει πρόβλημα. Αλλά δεν γίνεται να μετατρέψουμε το site σε ένα είδος blues mp3 γιατί (αν και θα είχε διεθνή επιτυχία) απλά δεν είναι σύμφωνο με τους νόμους περί πνευμαικής ιδιοκτησίας κλπ.

Αυτό που μπορούμε να κάνουμε όμως είναι να μιλάμε για την δισκογραφία αυτή. Το οποίο είναι εξίσου σημαντικό. Σε μεγάλο βαθμό μέρος της δισκογραφίας βρίσκεται διαθέσιμο και στο internet οπότε μπορούμε να παραπέμπουμε σε links σε άλλα sites.

Θα το οργανώσουμε αυτό μετά από 2-3 βδομάδες (ίσως και νωρίτερα) που θα είναι διαθέσιμο το wiki στο blues.gr. Εκεί θα υπάρχει χώρος να γράψουμε ολόκληρο βιβλίο για το blues.

Σ' ευχαριστώ για τη συμμετοχή σου και για τα καλά σου λόγια..

Γιάννης

RSS

social media

Members

© 2024   Created by Michael Limnios Blues Network.   Powered by

Badges  |  Report an Issue  |  Terms of Service