TA BLUES ΚΑΙ Η JAZZ ΣΤΗ ''ΜΕΓΑΛΗ ΟΘΟΝΗ''

Άς ταξιδέψουμε για λίγο μέσω της ‘έβδομης τέχνης’.

Σε κάποιες απ’ τις ταινίες που αναφέρω παρακάτω οι σεναριογράφοι έχουν κάνει βουτιά στις ζωές των μουσικών παίρνοντας στοιχεία για το έργο τους,κάποιες άλλες είναι καθαρά βιογραφικές και οι ηθοποιοί υποδύονται τους μουσικούς,σε άλλες πρωταγωνιστές είναι οι ίδιοι οι μουσικοί,άλλες βγάζουν στην επιφάνεια ιστορικά στοιχεία και σε κάποιες άλλες οι σκηνοθέτες με τη δύναμη του φακού παρουσιάζουν ένα blues σκηνικό που σου δίνει το άρωμα αλλοτινών εποχών.

Βεβαίως κάποιες φορές μπορεί να συμβαίνουν και όλα αυτά μαζί...

Επιτρέψτε μου να ξεκινήσω με τις παραγωγές του Martin Scorsese για τα blues(μιας και δηλώνω μανιώδης συλλέκτης των ταινιών του).

-FEEL LIKE GOING HOME
(σκηνοθεσία:M.Scorsese…αφρικάνικες ρίζες των blues…)
-PIANO BLUES
(σκηνοθεσία:C.Eastwood…με R.Charles και Dr.John…)
-THE SOUL OF A MAN
(σκηνοθεσία:W.Wenders…Skip James,J.B.Lenoir,B.W.Johnson…)
-RED,WHITE & BLUES
(σκηνοθεσία:M.Figgis…για British Blues…)
-THE ROAD TO MEMPHIS
(σκηνοθεσία:R.Pearce…B.B.King…)
-WARMING BY THE DEVIL’S FIRE
(σκηνοθεσία:C.Burnett…blues-based theme…)
-GODFATHERS AND SONS
(σκηνοθεσία:M.Levin…για Chicago Blues και hip-hop…)
-ROUND MIDNIGHT
(του M.Scorsese…η jazz στο Παρίσι του 1959)
-CROSSROADS
(με τη σκηνοθεσία του Walter Hill και τη μουσική υπογραφή του Ry Cooder)
-THE BLUES BROTHERS(1980)-THE BLUES BROTHERS(2000)
(Τι να λέμε? Ο Dan Aykroyd-και στις δύο-και ο John Belushi-στην πρώτη-συναντούν στο δρόμο τους θρύλους: A.Franklin,B.B.King,E.Clapton,R.Charles,J.L.Hooker…)
-BLUESLAND:A Portrait In American Music
(Ντοκυμαντέρ για τα blues σε σκηνοθεσία Ken Mandel με C.Basie,M.Waters,C.Berry,T-Bone Walker,Son House,B.Smith…)
-LEADBELLY
(Βιογραφική ταινία για τον Leadbelly-Huddie Leadbetter-του Gordon Parks)
-RAY
(βιογραφία του Ray Charles με έναν καταπληκτικό Jamie Foxx)
-O BROTHER WHERE ART THOU
(Οι αδερφοί Coen σκηνοθετούν αυτή την ταινία σε blues σκηνικό)
-SWEET AND LOWDOWN
(Ο Woody Allen παίρνει στοιχεία απ’τη ζωή του Django Reinhardt και φτιάχνει τον κιθαρίστα Emmet Ray τον οποίο υποδύεται ο Sean Penn)
-BLACK SNAKE MOAN
(Ο Samuel Jackson έκανε μαθήματα κιθάρας για να παίξει εδώ)
-SEARCHING FOR ROBERT JOHNSON
(Ο John Hammond ψάχνει να βρεί στοιχεία για τη ζωή του R.Johnson γυρίζοντας...)
-LADY SINGS THE BLUES
(Βιογραφική ταινία για την Billy Holiday την οποία υποδύεται η Diana Ross)
-JIMI HENDRIX
(Τρία χρόνια μετά το τελευταίο ταξίδι του Jimi φτιάχτηκε αυτό το ντοκυμαντέρ απ’ τον Joe Boyd)
-TOMMY
(σκηνοθετημένη απ’τον Ken Russell με E.Clapton…)
-HI DE HO
(Ο Cab Calloway πρωταγωνιστεί και ο Josh Binney σκηνοθετεί...)
-THE COMMITMENTS
(about SOUL)
-BIRD
(Η ζωή του Charlie Parker σκηνοθετημένη απ’τον Clint Eastwood με έναν φοβερό και τρομερό Forest Whitaker)
-A GREAT DAY IN HARLEM
(Ο Jean Bach παρουσιάζει jazz καταστάσεις με S.Rollins,D.Gillespie,A.Blakey…)
-BOUND FOR GLORY
(Η ζωή του Woody Guthrie με τον David Carradine να υποδύεται τον μεγάλο folk singer)
-THE COTTON CLUB
(Του Francis Ford Coppola-1928 , Νέα Υόρκη , jazz…)
-THINGS TO DO IN DENVER WHEN YOU’RE DEAD
(Κάποια στιγμή παίζει εδώ ο Buddy Guy!)
-KANSAS CITY
(του Robert Altman)
-MO BETTER BLUES
(του Spike Lee με τον Denzel Washington)
-SOUNDER
(με μουσική του Taj Mahal)


Περιμένω τις δικές σας προτάσεις και απόψεις.

Παύλος Καραπιπέρης

Views: 3555

Reply to This

Replies to This Discussion


Το ρόλο του Διαβόλου, που επρόκειτο να υποδυθεί ο αδικοχαμένος Heath Ledger, θα αναλάβει ο Tom Waits στη νέα ταινία του Terry Gilliam, "The Imaginarium Of Doctor Parnassus".

Το σκηνοθετημένο από τον πρώην Monty Python φιλμ θα περιλαμβάνει πέραν του Tom Waits και ερμηνείες από τους Jude Law, Johhny Depp, Colin Farrell και Christopher Plummer.

Ο Waits δήλωσε σχετικά: «Είμαι ο Διάβολος στο "The Imaginarium Of Doctor Parnassus" - όχι ένας διάβολος... Ο Διάβολος. Δεν ξέρω γιατί ο Gilliam σκέφτηκε εμένα για το ρόλο. Μεγάλωσα σε εκκλησία! Ο Gilliam είναι ένας ιμπρεσάριος, καπετάνιος, μάγος, ένας δικτάτορας (αλλά καλός), μία ιδιοφυΐα και ένας άνθρωπος με τον οποίο θα ήθελες να είσαι μαζί στο τέλος του κόσμου!».
Αυτό κι αν είναι είδηση! Tom Waits σε ταινία του Terry Gilliam! Παρ' όλο που έχω την εντύπωση ότι οι πιο πρόσφατες ταινίες του Gilliam δεν φτάνουν στο ύψος των Monty Pythons, ο συνδυασμός των δυο υπόσχεται πολλά. Πάω να κλείσω εισιτήριο...
Μικρή Μπλουζοπαγίδα σ' ευχαριστούμε για την είδηση.

Πραγματικά πολύ καλές όλες οι προτάσεις (ίδιέταιρη μνεία στο σ. Παύλο Καραπιπέρη που τα είπε σχεδόν όλα). Εγώ με τη σειρά μου θα προτείνω ένα ντοκυμαντέρ σε 2 μέρη (το είχε δείξει ο Σκαϊ πριν κανα χρόνο από την εκπομπή Infowar), και ονομάζεται τα Βlues της σκόνης , νομίζω ότι έχει κυκλοφορήσει και μια σχετική συλλογή σε cd, από το σταθμό.
Ακόμα έχω να προτείνω την ταινία The Hot Spot, του Dennis Hopper (καλό road movie ,περιπέτεια) με soundrack που το υπογράφει μια συνεργασία μεταξύ του J.L. Hooker και του Miles Davis, και με εμφανίσεις όπως των Taj Mahal, Roy Rodgers κ.α
...και πάλι ο Scorsese, με φρεσκότατο πράμα.

Αυτή τη φορά με το "Shine A Light" (a.k.a "Stoned"), το μουσικό ντοκιμαντέρ για τους Rolling Stones με τους ίδιους, δυο τρεις άλλους ...και τον Buddy Guy να κλέβει την παράσταση, (όπως γράφουν στο διαδίκτυο κάποιοι που το είδαν "στα ξένα") μπολιάζοντας το show με "Champagne and Reefer"!

Εδώ (εκεί στην πρωτεύουσα Αθήνα δηλαδή) είχε ανακοινωθεί ότι θα έβγαινε 'παραπροχθές' 29-5-08, που εάν όντως βγήκε θα είναι κάτι καλό, μολονότι "λίγο" για τα Blues.

Όπως γράφεται σε site: "...στην αίθουσα του live παρευρίσκοντο και οι Clintons, αυτό όμως δεν απέτρεψε τον Jagger να αποκαλέσει τον bluesman ως Buddy 'motherfucker' Guy" και εάν κρίνω από σχετικά σχόλια στο διαδίκτυο, το film θα άξιζε ακόμα και μόνο για την εμφάνιση του Mr. Buddy Guy.
Το ειδα χτες, και οταν τραγουδισε ο Buddy Guy o Jagger καταπιε το μικροφωνο (χαρ χαρ...).
Ασχετο αλλα μολις εμαθα και για το θανατο του μεγαλου Βο Diddley... Aς παει στο καλο....
Να προσθέσω κι εγώ μια ταινία, το τρομερό The Last Waltz του Scorsese.
Θα ήθελα να κάνω μια διόρθωση.
Η ταινία-αφιέρωμα στον Robert Johnson με τον John Hammond λέγεται “THE SEARCH FOR ROBERT JOHNSON” και όχι “SEARCHING FOR ROBERT JOHNSON” όπως το έχω γράψει παραπάνω.

Επίσης θα ήθελα να σας προτείνω και ένα αφιέρωμα του Rock and Roll Hall of Fame στον Robert Johnson που έγινε τον Σεπτέμβριο του 1998 και κυκλοφόρησε με τον τίτλο: “HELLHOUNDS ON MY TRAIL-The afterlife of Robert Johnson”.
Το συγκεκριμένο video περιέχει μεταξύ άλλων και ζωντανές εμφανίσεις των: Rory Block, Robert Lockwood Jr, Henry Townsend, Joe Louis Walker, Peter Green, Alvin Youngblood Hart, Keb’ Mo’, Guy Davis, Billy Branch, Roy Rogers, David ‘Honeyboy’ Edwards, Bill Morrissey, Gov’t Mule, Sonny Landreth, Bob Weir, Chris Whitley, G.Love...



THE HOWLIN' WOLF STORY(THE SECRET HISTORY OF ROCK & ROLL)
Ντοκυμαντέρ-αφιέρωμα στον κύριο Chester Burnett.
Βρείτε το , απολαύστε το!
Εξαιρετικό!
Καλώς σας βρήκα για αρχή .

Είδα που αναφέρατε έργα του Scorsese αλλά όχι το Du Mali au Mississipi του 2004 . Εμφανίζονται και Taj Mahal , Corey Harris, Ali Farka Toure

RSS

social media

Members

© 2024   Created by Michael Limnios Blues Network.   Powered by

Badges  |  Report an Issue  |  Terms of Service